T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Edremit Halk Eğitim Merkezi
ANA SAYFA AÇIKÖĞRETİM ONLINE KAYIT İDARİ KADROMUZ KURSLARIMIZ EHEM FACEBOOK BAŞVURU FORMU İLETİŞİM YÖNETİCİ
    
Kurumumuz
   
Hakkımızda
Personelimiz
Vizyonumuz
Misyonumuz
Yıllık Planlar
Kurs Dışı Etkinliklerimiz
Çalışma Takvimi
WEB YAYIN EKİBİ
Basında Biz
Grafiklerle EHEM
Mevzuat
Edremit
Fotoğraf Galerisi
Usta Öğreticilik Başvurusu
Kamu Hizmet Standartları
   
Uygulamalar
   
Halk Eğitim Nedir?
Kurs Etkinliklerimiz
Kurslara Nasıl Başvurabilirsiniz
Kurs Modülleri
Yıllık Çalışma Planımız
Döküman İndir
Protokoller
Sık Sorulan Sorular
   
Bağlantılar
 
İl Kültür Turizm Müd.
İlçe Mil. Eğt. Müd.
Eğitim Araçları
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müd.
İl Milli Eğt. Müd.
K.B.S
Kaymakamlık
MEB
Modüler Programlar
S.G.K
T.C.Sorgulama
 
Hakkımızda

EDREMİT HALK EĞİTİMİ MERKEZİ

KURUMUMUZUN TARİHÇESİ

Halk Eğitimi Merkezimiz ilk olarak 1969 yılında Tuzcu Murat Mahallesi Muhtarlık binasında hizmet vermeye başlamıştır. 1970–71 Öğretim yılında Hekimzade Muhtarlığı binasına taşınmış ve 1978 yılına kadar muhtarlık binasında hizmet vermiştir. 1978 yılında ise eski İstiklal İlkokulu’nun bulunduğu binaya taşınmıştır. 1978 yılında İstiklal İlköğretim Okulu’ndan boşalan şimdiki hizmet binasına taşınmıştır.

Hizmet binamız Kapıcıbaşı Mahallesi Kurşunlu Caddesi No:19 adresinde ana hizmet binası olarak kullanılmakta olup mülkiyeti İl Özel İdaresine aittir. İki katlı 150 metrekare alana oturan hizmet binamız 1909 yılı yapımı olup Anıtlar Kurulunca koruma altına alınmıştır.  Hizmet binamız ihtiyaca cevap verememektedir. Bu nedenle bina kiralama yoluna gidilmiştir.

Ana hizmet binamızın dışında Edremit merkezinde Ticaret Odasından kiralanan Menderes Bulvarındaki Eski Tekel Binası yoğun bir şekilde kurs binası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Karagözoğlu İlköğretim Okulu girişinde bulunan Kiem- Açık öğretim binasında insanlarımıza hizmet verilmeye devam edilmektedir.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak kurumumuza tahsisi yapılan mülkiyeti Maliye Hazinesine ait Eski Hapishane binasının yıkılarak yerine yeni bir hizmet binasının yapılması için yazışmalar ve gerekli girişimler başlatılmıştır. Gerek Kaymakamlığımızın, gerekse İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ilçemizin yeni bir Halk Eğitim Merkezi hizmet binasına kavuşturulması yönünde çalışmaları sürdürülmektedir. Hizmet binasının yapımı son derece önem arz etmektedir. Bu konuda gerekli girişim- ler yapılmış ve süreç takip edilmektedir.

Mevcut hizmet binamız tarihi eser niteliği taşımakta olup ana giriş kapısının üzerindeki kitabe dikkat çekicidir. Önceki yıllarda yaptırılan tercümesinden binanın Okul olarak hizmete açıldığını ve uzun yıllar çeşitli okullara ev sahipliği yaptığını anlıyoruz.

Kapı Üzerindeki Kitabe

Kitabenin özüne sadık kalınarak günümüz diliyle ifadesi nasıl yazılabilirdi? Bu konuda yapılan tercüme çalışması aşağıya aynen çıkarılmıştır.

"Adalet ve hoşgörüyle yönetti dünyayı Rehber alarak kendine Kelamullah’ı Sultanlar Sultanı Osmanlı Padişahı. Bu İrfan yuvası mekteb, Ahlak ve bilimi esas aldıkça hep, İlim ve maarife örnek insanlar yetişecek. Cihan Sultanlarının Sultanı Hamid Han Hakkın yardımıyla oldu emsaliz sultan dünyanın dört yanına hoşnutluk dağıtan. Yetişeceklerin kalbi feyz olsun Hüda'dan. Asrında Hamid Han’ın ilim ve maarif cenneti oldu her yanı cihanın. Bir sevginin yardımıyla Mehmet Ali Bey Caneri, Cevher saçan olur diye belirtti tarihleri binlerce ilim ve irfan yuvasıyla aydınlandı cehaletin karanlığı içerisinde çok mekan, başarılarından mutluluk duydu kalbi haktan yana olan her insan.  Sene 1325 – 1909

 
 

 

 

 

 


ANKET:
Merkezimizin Faaliyetlerinden Hangi Yolla Haberdar Oluyorsunuz?
E-Dergi
Stratejik Plan
 
Bağlantılar
 
 

 

Toplam Ziyaret: 365445 | Online Ziyaretçi: 467
©2009 T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Balıkesir Edremit Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Tüm hakları saklıdır.
Tel: 0 (266) 373 12 19 E-Posta: idare@edremithem.gov.tr